leftNejnovější projekt Ochotnického spolku ŽUMPA nese název Ochotníci na vlnách. Jedná se o sérii neformálních rozhovorů a diskusí o ochotnickém, chcete-li amatérském, divadle. Pořad Ochotníci na vlnách je realizovaný moderní formou tzv. podcastem. Hosty budou zajímavé osobnosti z ochotnických souborů po celé ČR ale také vybraní členové Ochotnického spolku ŽUMPA. Každý měsíc se můžete těšit na 3 nové epizody.

Pořadem provází herec, režisér a dramaturg Ochotnického spolku ŽUMPA Jakub Pilař.


Náš podcast je dostupný pod těmito odkazy na platformách Spotify, Anchor, Apple Podcasts, Google Podcast a také na našem YouTube kanálu.

Seznam odvysílaných epizod

1. epizoda – Jan Čížek – herec OS ŽUMPA, bývalý herec Klicperova divadla HK
2. epizoda – Jiří Jahoda – herec a režisér Divadla Máj
3. epizoda – Luděk Fuxa – herec Divadla Terno, OS ŽUMPA a Nové Scény Národního divadla
4. epizoda – Jakub Třěšňák – herec OS ŽUMPA, spisovatel, genealog
5. epizoda – Tereza Nováková – profesionální scénáristka, režisérka Divadla Terno
6. epizoda – Jan Duchek – principál Kočovného divadla Ad Hoc
7. epizoda – Alena Magulová – herečka Ochotnického spolku ŽUMPA, učitelka
8. epizoda – Martin Kozák – principál Ochotnického spolku ŽUMPA, zkušený jevištní technik
9. epizoda – Jiří Janovský – herec a jeden z našich zakladatelů, dlouholetý učitel a ředitel ZŠ Nučice
10. epizoda – Vlasta Pilařová – herečka, režisérka, výtvarnice a vedoucí DS Gaudium
11. epizoda – Theresia Anna Hakenová – herečka (Turnovské divadelní studio)
12. epizoda – Divadelník.cz – Tomáš Čivrný, Vendula Melíšková a Jakub Pilař při diskuzi (nejen) o portálu Divadelník.cz
13. epizoda – Robert Kunesch – Plzeňský divadelník, člen mnoha souborů. Např. Divadla JakoHost
14. epizoda – Dvacátá sezóna – Co nás potkalo a dále čeká v dvacáté sezóně?
15. epizoda – Tomáš Běhal – Loutkář a vedoucí Divadla Toy Machine
16. epizoda – Vojtěch Franců – televizní a divadelní herec, student DAMU (Soubor Notdis)
17. epizoda – Režijní škola ADA – představení dalšího běhu režijní školy Amatérské divadelní asociace

Epizoda 1 – Jan Čížek

Prvním hostem podcastu Ochotníci na vlnách je Jan Čížek. Vystudovaný herec, bývalý člen ansámblu Klicperova divadla Hradec Králové a současný člen našeho ansámblu. Honza se rozpovídal o životě profi herce, který před téměř deseti lety opustil. O tom jaký názor má na odborné poroty a také například o jeho režijních plánech pod hlavičkou Ochotnického spolku ŽUMPA.

Epizoda 2 – Jiří Jahoda

Druhým hostem byl herec a režisér Divadla Máj Jiří Jahoda. S Jirkou jsme si povídali o tom, jak divadlu zasvětil celý svůj život. O začátcích v Divadle Máj. O úspěchu s představením Její pastrokyňa v režii profesionála Jaroslava Kodeše. O divadelní teorii, fungování ansámblů nebo svých divadelních vzorech. Rozhodně doporučujeme tento díl nevynechat.

Epizoda 3 – Luděk Fuxa

Ve třetí epizodě přivítáme našeho herce Luďka Fuxu. Luděk začínal v 90. letech jako šermíř, poté začal hrát divadlo nejen v Ochotnickém spolku ŽUMPA ale také pražském Divadle TERNO. Luďkova vytrvalost a láska pro divadlo se vyplácí a momentálně si užívá účinkování v drobných rolích na Nové scéně Národního divadla, kde současně pracuje jako rekvizitář a kulisák. O tom všem si budeme společně povídat.

Epizoda 4 – Jakub Třešňák

Ve čtvrté epizodě se na ochotnických vlnách dostaneme opět do našeho souboru. Hostem u mikrofonu byl mladý herec Jakub Třešňák. S Kubou jsme si povídali o jeho lásce k literatuře, studiu Albánštiny a jeho využití na jevišti, albánské literatuře, autorských plánech a hlavně velmi zajímavému oboru – genealogii, které se začíná věnovat také profesně.

Epizoda 5 – Tereza Nováková

Pátá epizoda Vám představí vystudovanou filmovou scénáristku Terezu Novákovou. Budeme si povídat o jejím profesním životě za “psacím stolem”. O cestě k divadelní režii v Divadle Terno. Improvizační skupině Improti a jejich projektu Rádio Terno. Lásce k podcastovým platformám a práci na úspěšném a vůbec prvním podcastovém seriálu v produkci Českého rozhlasu Zkouškový. Tereza je zkrátka všestranná a talentovaná umělkyně. Tento rozhovor určitě nevynechejte.

Epizoda 6 – Jan Duchek

Šestou epizodu zahájíme ukázkou z úspěšné komediální opery Il Congelatore – Zmrazovač a hostem bude principál Kočovného divadla Ad Hoc Jan Duchek. S Honzou se budeme bavit o jeho divadelních začátcích. O tom jak vznikli Ad Hoci, o faktu, že jsou označováni za pokračovatele tradice divadel malých forem, o kočovném životě, cestě do Belgie a otázce možné profesionalizace Kočovného divadla Ad Hoc. Neváhejte a poslouchejte od 28. února.

Epizoda 7 – Alena Magulová

Natáčení sedmé epizody podcastu bylo obzvlášť příjemné. Hostem byla Alena Magulová. Jedna z kmenových hereček Ochotnického spolku ŽUMPA. Povídali jsme si o jejím manželovi a zakladetelovi našeho divadla Pepovi. O jejích divadelních začátcích, pravděpodobně spojených s poruchou ADHD 🙂 O jejich oblíbených rolích. O tom, proč musí být každý učitel trochu hercem a proč je tolik učitelů v našem ansámblu. O postupné změně názoru na odborné poroty a pohledu na divadlo obecně. A také o Radnické divadelní přehlídce. Poslouchejte!

Epizoda 8 – Martin Kozák

Osmá epizoda byla velká výzva. Martin s Kubou si během svého dlouholetého přátelství stačili říci snad úplně všechno. Rozhovor s Martinem přináší zajímavé informace o zákulisí přehlídky Nučický Kahan a dalších produkčních plánech Ochotnického spolku ŽUMPA, nabídne návod na úspěšné žádání o granty a dotace, Martin se s námi také podělí o názor na crowdfundingové kampaně a udělí užitečné rady, které se týkají světelné a zvukové techniky potřebné k přípravě představení. Moc zajímavé povídání! Poslouchejte!

Epizoda 9 – Jiří Janovský

V další epizodě si Jakub povídal s dlouholetým učitelem a ředitelem ZŠ Nučice a hlavně hercem a jedním ze zakladatelů našeho souboru Jirkou Janovským. Povídali jsme si o Jirkově vztahu k divadlu, historkách z jeho mnohých cest po světě, o zaměstnání učitele a přístupu k této práci. Dále také o začátcích v Ochotnickém spolku ŽUMPA, odehraných rolích a lásce k divadlu obecně. Jirka je zkrátka zajímavý host a určitě doporučujeme si devátý díl podcastu poslechnout.

Epizoda 10 – Vlasta Pilařová

Jubilejní desátá epizoda Vám představí herečku, režisérku, kostýmní výtvarnici a vedoucí divadelního spolku Gaudium. Povídali jsme si o loutkových začátcích jejího souboru, lásce k pohádkám, herecké a režijní práci, přístupu k vytváření kostýmů nebo spolupráci s Divadlem Máj. Vlasta posluchačům představí novou plánovanou inscenaci v režii Libora Ulovce, která by měla mít premiéru v nejbližších měsících. Rozpovídala se také o zkušenostech z režijní školičkou, kterou pořádá Amatérská divadelní asociace. Děkujeme vám za poslech.

Epizoda 11 – Theresia Anna Hakenová

Podcast Ochotníci na vlnách tentokrát přináší diskusi našeho moderátora Jakuba s mladou talentovanou turnovskou herečkou Theresií Annou Hakenovou. S Theresií si povídal o jejím známém otci Petrovi, divadelním dětství na jevišti, v portálech a šálách, skupině OLDstars ve které se momentálně připravuje na přijímací zkoušky na DAMU, Modrém Kocourovi a dalších zajímavých tématech. Děkujeme za poslech

Epizoda 12 – Divadelník.cz

Redaktoři Vendula Melíšková, Tomáš Čivrný a Jakub Pilař v diskusi o krásách amatérského divadla. Ve dvanácté epizodě podcastu vám představíme portál o amatérském divadle Divadelník.cz. Během diskuse jsme se nevyhnuli srovnání s tradičním zdrojem informací pro amatérské tvůrce portálem Amatérská scéna a posluchačům představili, co by měl Divadelník čtenářům přinášet, a proč doporučujeme nevynechat právě naše články, rozhovory a další zajímavé rubriky. Závěrem se posluchačům Vendula a Tomáš krátce představí a nalákají vás na nové divadelní projekty, kterých jsou součástí.

Epizoda 13 – Robert Kunesch

Štastnou třináctku má plzeňský všestranný divadelník Robert Kunesch. Robert je zkušený divadelník a můžete ho znát z mnoha divadelních přehlídek po celé naší vlasti. Rád si o divadla dlouze povídá a je také znám tím, že se nebojí vyjádřit svůj upřímný názor na viděná představení. V rozhovoru se dozvíte více o jeho divadelních aktivitách, vztahu s profesionálními tvůrci, názoru na divadelní přehlídky, vzdělávání a mnoho dalších témat. Nevynechejte tuto epizodu podcastu Ochotníci na vlnách.

Epizoda 14 – Dvacátá divadelní sezóna

Po pauze je tu opět podcast Ochotníci na vlnách a s ním dvacátá divadelní sezóna našeho souboru. S principálem Martinem Vám přiblížíme jaké akce nás letos na podzim čekají. Představíme Vám učinkující na 8. ročníku Nučického Kahanu, režijní školu Amatérské divadelní asociace, která se přesunula na naší domácí scénu v Lidovém domě a také povyprávíme o našich zážitcích z posledních dnů a odehraných štací – to je obzlášť zajímavé – slibujeme! 🙂 A na závěr se dozvíte termín hlavních oslav našeho důležitého jubilea a také jaký titul budeme nově zkoušet. Na Spotify, Anchor či YouTube najdete také časovou osu a témata o kterých jsme se bavili.

Epizoda 15 – Tomáš Běhal

Dalším hostem podcastu byl profesionální loutkář Tomáš Běhal, kterého znáte z Nučického Kahanu nebo dalších divadelních akcí po celé ČR. Tomášovo nezávislé Divadlo Toy Machine patří mezi loutkářskou špičku a jeho jevištní energie vás jistě ohromí. Povídali jsme si o jeho studiu na DAMU, mentorovi Marku Bečkovi, Tomově vazbě na amatérské divadlo, současných i nových loutkových projektech a tak vůbec o životě loutkáře.

Epizoda 16 – Vojtěch Franců

Prvním hostem roku 2022 byl student katedry činoherního divadla Vojtěch Franců. Vojta působí jako herec v několika amatérských i profesionálních divadelních souborech. Naši diváci ho mohou znát z Nučického Kahanu, kde již dvakrát vystoupil se souborem Kámoš Drámoš. Vidět ho můžete v pořadu Alenka v říši GIFů na dětské televizní stanici Déčko nebo v nově chystaném seriálu TBH, který byl při loňské předpremiéře velmi kladně hodnocen odbornou veřejností. Tenhle rozhovor je moc zajímavý a barvitě popisuje život mladého studenta herectví.

Epizoda 17 – Režijní škola ADA

Amatérská divadelní asociace otevírá další běh dvouleté Školy základů činoherní režie (2022 – 2024) a právě o tomto vzdělávacím programu je další epizoda našeho podcastu. K mikrofonu si Jakub Pilař pozval předsedu ADA Pavla Hurycha, hlavní lektorku Petru Richter Kohutovou, lektorku jevištní řeči a známou daberku a profesorku na DAMU Evu Spoustovou a na závěr studentku současného běhu školičky Aničku Kocábkovou. Každý z hostů vám po svém a ze svého úhlu pohledu představí režijní školu ADA a řekne důvody, proč je fajn se do dalšího běhu přihlásit!

Poslouchejte nás na Spotify, Anchoru, Google Podcast a také na našem YouTube kanálu.