leftNejnovější projekt Ochotnického spolku ŽUMPA nese název Ochotníci na vlnách. Jedná se o sérii neformálních rozhovorů a diskusí o ochotnickém, chcete-li amatérském, divadle. Pořad Ochotníci na vlnách je realizovaný moderní formou tzv. podcastem. Hosty budou zajímavé osobnosti z ochotnických souborů po celé ČR ale také vybraní členové Ochotnického spolku ŽUMPA. Každý měsíc se můžete těšit na 3 nové epizody.

Pořadem provází herec, režisér a dramaturg Ochotnického spolku ŽUMPA Jakub Pilař.


Náš podcast je dostupný pod těmito odkazy na platformách Spotify, Anchor, Apple Podcasts, Google Podcast a také na našem YouTube kanálu.

Seznam odvysílaných epizod

1. epizoda – Jan Čížek – herec OS ŽUMPA, bývalý herec Klicperova divadla HK
2. epizoda – Jiří Jahoda – herec a režisér Divadla Máj
3. epizoda – Luděk Fuxa – herec Divadla Terno, OS ŽUMPA a Nové Scény Národního divadla
4. epizoda – Jakub Třěšňák – herec OS ŽUMPA, spisovatel, genealog
5. epizoda – Tereza Nováková – profesionální scénáristka, režisérka Divadla Terno
6. epizoda – Jan Duchek – principál Kočovného divadla Ad Hoc
7. epizoda – Alena Magulová – herečka Ochotnického spolku ŽUMPA, učitelka
8. epizoda – Martin Kozák – principál Ochotnického spolku ŽUMPA, zkušený jevištní technik
9. epizoda – Jiří Janovský – herec a jeden z našich zakladatelů, dlouholetý učitel a ředitel ZŠ Nučice
10. epizoda – Vlasta Pilařová – herečka, režisérka, výtvarnice a vedoucí DS Gaudium
11. epizoda – Theresia Anna Hakenová – herečka (Turnovské divadelní studio)
12. epizoda – Divadelník.cz – Tomáš Čivrný, Vendula Melíšková a Jakub Pilař při diskuzi (nejen) o portálu Divadelník.cz
13. epizoda – Robert Kunesch – Plzeňský divadelník, člen mnoha souborů. Např. Divadla JakoHost

Budoucí epizody…
14. epizoda – Jindřiška Netrestová – herečka, spisovatelka a fotografka (Divadlo Refektář)

Epizoda 1 – Jan Čížek

Prvním hostem podcastu Ochotníci na vlnách je Jan Čížek. Vystudovaný herec, bývalý člen ansámblu Klicperova divadla Hradec Králové a současný člen našeho ansámblu. Honza se rozpovídal o životě profi herce, který před téměř deseti lety opustil. O tom jaký názor má na odborné poroty a také například o jeho režijních plánech pod hlavičkou Ochotnického spolku ŽUMPA.

Epizoda 2 – Jiří Jahoda

Druhým hostem byl herec a režisér Divadla Máj Jiří Jahoda. S Jirkou jsme si povídali o tom, jak divadlu zasvětil celý svůj život. O začátcích v Divadle Máj. O úspěchu s představením Její pastrokyňa v režii profesionála Jaroslava Kodeše. O divadelní teorii, fungování ansámblů nebo svých divadelních vzorech. Rozhodně doporučujeme tento díl nevynechat.

Epizoda 3 – Luděk Fuxa

Ve třetí epizodě přivítáme našeho herce Luďka Fuxu. Luděk začínal v 90. letech jako šermíř, poté začal hrát divadlo nejen v Ochotnickém spolku ŽUMPA ale také pražském Divadle TERNO. Luďkova vytrvalost a láska pro divadlo se vyplácí a momentálně si užívá účinkování v drobných rolích na Nové scéně Národního divadla, kde současně pracuje jako rekvizitář a kulisák. O tom všem si budeme společně povídat.

Epizoda 4 – Jakub Třešňák

Ve čtvrté epizodě se na ochotnických vlnách dostaneme opět do našeho souboru. Hostem u mikrofonu byl mladý herec Jakub Třešňák. S Kubou jsme si povídali o jeho lásce k literatuře, studiu Albánštiny a jeho využití na jevišti, albánské literatuře, autorských plánech a hlavně velmi zajímavému oboru – genealogii, které se začíná věnovat také profesně.

Epizoda 5 – Tereza Nováková

Pátá epizoda Vám představí vystudovanou filmovou scénáristku Terezu Novákovou. Budeme si povídat o jejím profesním životě za „psacím stolem“. O cestě k divadelní režii v Divadle Terno. Improvizační skupině Improti a jejich projektu Rádio Terno. Lásce k podcastovým platformám a práci na úspěšném a vůbec prvním podcastovém seriálu v produkci Českého rozhlasu Zkouškový. Tereza je zkrátka všestranná a talentovaná umělkyně. Tento rozhovor určitě nevynechejte.

Epizoda 6 – Jan Duchek

Šestou epizodu zahájíme ukázkou z úspěšné komediální opery Il Congelatore – Zmrazovač a hostem bude principál Kočovného divadla Ad Hoc Jan Duchek. S Honzou se budeme bavit o jeho divadelních začátcích. O tom jak vznikli Ad Hoci, o faktu, že jsou označováni za pokračovatele tradice divadel malých forem, o kočovném životě, cestě do Belgie a otázce možné profesionalizace Kočovného divadla Ad Hoc. Neváhejte a poslouchejte od 28. února.

Epizoda 7 – Alena Magulová

Natáčení sedmé epizody podcastu bylo obzvlášť příjemné. Hostem byla Alena Magulová. Jedna z kmenových hereček Ochotnického spolku ŽUMPA. Povídali jsme si o jejím manželovi a zakladetelovi našeho divadla Pepovi. O jejích divadelních začátcích, pravděpodobně spojených s poruchou ADHD 🙂 O jejich oblíbených rolích. O tom, proč musí být každý učitel trochu hercem a proč je tolik učitelů v našem ansámblu. O postupné změně názoru na odborné poroty a pohledu na divadlo obecně. A také o Radnické divadelní přehlídce. Poslouchejte!

Epizoda 8 – Martin Kozák

Osmá epizoda byla velká výzva. Martin s Kubou si během svého dlouholetého přátelství stačili říci snad úplně všechno. Rozhovor s Martinem přináší zajímavé informace o zákulisí přehlídky Nučický Kahan a dalších produkčních plánech Ochotnického spolku ŽUMPA, nabídne návod na úspěšné žádání o granty a dotace, Martin se s námi také podělí o názor na crowdfundingové kampaně a udělí užitečné rady, které se týkají světelné a zvukové techniky potřebné k přípravě představení. Moc zajímavé povídání! Poslouchejte!

Epizoda 9 – Jiří Janovský

V další epizodě si Jakub povídal s dlouholetým učitelem a ředitelem ZŠ Nučice a hlavně hercem a jedním ze zakladatelů našeho souboru Jirkou Janovským. Povídali jsme si o Jirkově vztahu k divadlu, historkách z jeho mnohých cest po světě, o zaměstnání učitele a přístupu k této práci. Dále také o začátcích v Ochotnickém spolku ŽUMPA, odehraných rolích a lásce k divadlu obecně. Jirka je zkrátka zajímavý host a určitě doporučujeme si devátý díl podcastu poslechnout.

Epizoda 10 – Vlasta Pilařová

Jubilejní desátá epizoda Vám představí herečku, režisérku, kostýmní výtvarnici a vedoucí divadelního spolku Gaudium. Povídali jsme si o loutkových začátcích jejího souboru, lásce k pohádkám, herecké a režijní práci, přístupu k vytváření kostýmů nebo spolupráci s Divadlem Máj. Vlasta posluchačům představí novou plánovanou inscenaci v režii Libora Ulovce, která by měla mít premiéru v nejbližších měsících. Rozpovídala se také o zkušenostech z režijní školičkou, kterou pořádá Amatérská divadelní asociace. Děkujeme vám za poslech.

Epizoda 11 – Theresia Anna Hakenová

Podcast Ochotníci na vlnách tentokrát přináší diskusi našeho moderátora Jakuba s mladou talentovanou turnovskou herečkou Theresií Annou Hakenovou. S Theresií si povídal o jejím známém otci Petrovi, divadelním dětství na jevišti, v portálech a šálách, skupině OLDstars ve které se momentálně připravuje na přijímací zkoušky na DAMU, Modrém Kocourovi a dalších zajímavých tématech. Děkujeme za poslech

Epizoda 12 – Divadelník.cz

Redaktoři Vendula Melíšková, Tomáš Čivrný a Jakub Pilař v diskusi o krásách amatérského divadla. Ve dvanácté epizodě podcastu vám představíme portál o amatérském divadle Divadelník.cz. Během diskuse jsme se nevyhnuli srovnání s tradičním zdrojem informací pro amatérské tvůrce portálem Amatérská scéna a posluchačům představili, co by měl Divadelník čtenářům přinášet, a proč doporučujeme nevynechat právě naše články, rozhovory a další zajímavé rubriky. Závěrem se posluchačům Vendula a Tomáš krátce představí a nalákají vás na nové divadelní projekty, kterých jsou součástí.

Epizoda 13 – Robert Kunesch

Štastnou třináctku má plzeňský všestranný divadelník Robert Kunesch. Robert je zkušený divadelník a můžete ho znát z mnoha divadelních přehlídek po celé naší vlasti. Rád si o divadla dlouze povídá a je také znám tím, že se nebojí vyjádřit svůj upřímný názor na viděná představení. V rozhovoru se dozvíte více o jeho divadelních aktivitách, vztahu s profesionálními tvůrci, názoru na divadelní přehlídky, vzdělávání a mnoho dalších témat. Nevynechejte tuto epizodu podcastu Ochotníci na vlnách.

A co bude dále…?

Na dalších epizodách usilovně pracujeme. Těšit se můžete například na rozhovor s plzeňským divadelníkem Robertem Kuneschem, Jindrou Netrestovou, členy Broukovcova Kamdivadla a dalšími zajímavými hosty. Poslouchejte nás na Spotify, Anchoru, Google Podcast a také na našem YouTube kanálu.