Nápad na založení našeho spolku se zrodil v roce 2001 ve sborovně základní školy v Nučicích, a tak vznikl amatérský soubor s poetickým názvem ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum). Členové spolku, kterými jsou převážně učitelé nučické a rudenské školy a jejich bývalí žáci, obnovili svou činností tradici amatérského divadla, jež byla v Nučicích živá až do 80. let minulého století.
26. dubna 2002 – na den přesně 94 let od založení prvního nučického divadelního souboru jsme sehráli naši prvotinu Komu zvoní mobil?

Principálem, režisérem, dramaturgem a hlavní osobou našeho spolku se na dlouhá léta stal Josef Magula, učitel českého jazyka a milovník divadla a literatury. Pod jeho vedením jsme sehráli čtyři desítky premiér a počet repríz se blížil číslu sto třicet. S našimi hrami jsme se dostali i mimo domovskou scénu a zahráli jsme si například v Karlových Varech, Kladně, Praze, Žebráku, Novém Strašecí či Plzni. Několikrát jsme účinkovali také na známém hudebním a divadelním festivalu Mezi Ploty, a to jak v pražských Bohnicích, tak v Dobřanech u Plzně.

Od roku 2014 pořádáme vždy v říjnu nesoutěžní přehlídku ochotnického divadla s názvem „Nučický Kahan“. Ačkoliv je Kahan jednou z nejmladších přehlídek na amatérské divadelní scéně, snažíme se do Lidového domu přivézt ta nejkvalitnější představení, která v uplynulé divadelní sezóně vznikla. Pevně věříme, že se naše snažení promítne i v zájmu diváků a Kahan se stane každoroční kulturní událostí nejen v Nučicích ale i v širokém okolí.

V roce 2015 převzal otěže vedení našeho souboru Martin Kozák, který je oficiálním vedoucím a principálem souboru. S bezproblémovým chodem souboru mu pomáhá jeho pravá ruka Jakub Pilař.

Pod tímto vedením jsme uvedli několik krátkých jednoaktových her. Nejúspěšnější z nich se stala aktovka Čtyři od ruského dramatika A.T. Averčenka s kterou jsme se dostali až na Národní přehlídku jednoaktových her v Holicích u Pardubic.
Současně jsme do repertoáru zařadili také celovečerní hru Dámská šatna od Arnošta Goldflama, která momentálně „spí“ ale její znovuuvedení je plánováno na podzim 2019.
Obecně se zaměřujeme spíše na kratší divadelní tvary s uměleckým přesahem.

Na podzim 2018 jsme překonali jeden významný milník. 17. listopadu jsme v Nučicích sehráli dvousté představení od založení našeho divadla.