Nápad na založení našeho spolku se zrodil v roce 2001 ve sborovně základní školy v Nučicích, a tak vznikl amatérský soubor s poetickým názvem ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum). Členové spolku, kterými jsou převážně učitelé nučické a rudenské školy a jejich bývalí žáci, obnovili svou činností tradici amatérského divadla, jež byla v Nučicích živá až do 80. let minulého století.

Principálem, režisérem, dramaturgem a hlavní osobou našeho spolku se na dlouhá léta stal Josef Magula, učitel českého jazyka a milovník divadla a literatury. Pod jeho vedením jsme sehráli čtyři desítky premiér a počet repríz se blížil číslu sto třicet. S našimi hrami jsme se dostali i mimo domovskou scénu a zahráli jsme si například v Karlových Varech, Kladně, Praze, Žebráku, Novém Strašecí či Plzni. Několikráte jsme účinkovali také na známém hudebním a divadelním festivalu Mezi Ploty.

Od roku 2014 pořádáme vždy v říjnu nesoutěžní přehlídku ochotnického divadla s názvem „Nučický Kahan“. Ačkoliv je Kahan jednou z nejmladších přehlídek na amatérské divadelní scéně, snažíme se do Lidového domu přivézt ta nejkvalitnější představení, která v uplynulé divadelní sezóně vznikla. Pevně věříme, že se naše snažení promítne i v zájmu diváků a Kahan se stane každoroční kulturní událostí nejen v Nučicích ale i v širokém okolí.

V roce 2015 převzal otěže vedení našeho souboru Martin Kozák, který je oficiálním vedoucím a principálem souboru. S bezproblémovým chodem souboru mu pomáhá jeho pravá ruka Jakub Pilař.